<<  Portal Vinçler >>
 

Portal Vinç Nedir? Bu tip vinçlere halk arasında liman vinci, sehpalı vinç ve ayaklı vinçde denilmekktedir.  Raylar üzerinde hareket ettirilen ve son zamanlarda üretim sahası bir hayli genişleyen portal vinçler kafes kiriş ve levhalı kiriş sistemi kullanır. 120 metreye kadar yükselebilir ve 800 ton ağırlık taşıyabilir. Genellikle raylar üzerinde hareket ettirilmelerine rağmen, küçük ve orta ağırlıkta yükler için lastik aksamlar da kullanılabilir.

Portal vinçlerin genel özellikleri nelerdir? Zemine döşenen raylar üzerinde hareket eden portal vinçler dört ayağa sahiptir. Ayrıca çift ya da tek kirişli olarak üretilebilir ve lastik tekerlekli çeşitleri de mevcuttur. Yürütme, kaldırma, ayaklı ve köprü grubu olarak dört gruptan oluşur ve diğer vinçlerden farkı ayakları üzerinde hareket etmesidir.

Portal vinçlerin çalışma koşulları nelerdir? Bu vinçler hareket etmek için duruma göre lastikler veya raylara ihtiyaç duyar. Motor çeşidine göre hız ve yüksek kaldırma mesafeleri değişkenlik gösterir. Elektrik motoruyla ya da yakıt ile çalışan çeşitleri de mevcuttur. Nemli ve yağışlı ortamlarının yanı sıra kimyasal ortamlarda da çalışabilir. Ayrıca ve yüksek sıcaklıktaki ve -40°C’ye kadar soğuk ortamlarda görevini yerine getirebilir.

Portal vinçlerin güvenliği nasıl sağlanır? Genellikle açık havada çalıştıklarından fırtınaya karşı emniyetinin sağlanması gerekir. Bu amaçla rüzgar basıncı belli bir değeri geçtiğinde vinç durur ve rayı kıskaçlarıyla kavrar. Tahrik kaynağı olarak elektrik motorları veya çok az da olsa içten yanmalı kuvvet makineleri kullanılır.

Portal vinçler hangi sektörlerde kullanılır? Genellikle demir-çelik, limanlar, inşaat, mermer sanayi ve bu sanayi ile ilgili sektörlerde taşıma, kaldırma, depolama, yükleme gibi görevlerde kullanılır. Bu tip vinç sistemleri büyük tonajlar kaldırabildiğinden çalışma sahaları da genellikle ağır sanayi bazında çalışan fabrikalar ve bunların depoları olmaktadır. Tabi fabrikaların yanında döküm ocakları, maden ocakları, kazı çalışmaları, tersaneler, limanlar, silolar, antrepolar, tır tamirhaneleri de portal vinç kullanan alanların başında gelmektedir.