<<  Pergel Vinçler >>
 

Pergel Vinç Nedir? Hem sabit bir yere monte edilebilen hem de kendi ayağı üzerinde çalışabilen vinçlerdir. Pergel şeklinde tasarlanıp üretilen, belli açılar ile kendi ekseni etrafında dönebilen bu vinçler yük kaldırabilen, sabit vinçlerdir.

Pergel vinçlerin kullanıldığı iş alanları değişiklik göstermekle beraber en çok inşaat şantiyelerinde bu vinçlerden faydalanılır. Açık ve kapalı alanlarda kullanabilen bu vinçler ihtiyaç duyulan kullanım alanına ve bu alanın fiziksel özelliklerine göre özel olarak üretilebilir.

Pergel vinç çeşitleri nelerdir? Pergel vinçler, sabit bir noktada hareketsiz bulunan ve belirlenen yüklerin kaldırılıp taşınması amacıyla kullanılan vinçlerdir. Bu vinçlerin bir kısmı, işletmenin fiziksel yer uygunluğu, kaldırılacak yük durumu, bom mesafesine göre işletmeye özel üretilir. Ancak sabit özellikte olan standart modeller de oldukça tercih edilmektedir.

Pergel vinçler monte edildiği alanlara göre de farklılık göstermektedir. Söz gelimi, zemine montajı yapılan, kendi ayağı üzerine monte edilen veya konsol üzerine montajı yapılan modelleri de mevcuttur.

Pergel vinçlerin en önemli özelliği dönme açısının ayarlanabilmesidir. Talebe göre 180 derece hatta istenirse 360 derece bile dönmesi sağlanabilmektedir.

Ayarlanabilen dönme açısının yanı sıra, kurulum kolaylığı ve hızlı imalatından dolayı da pergel vinç en çok tercih edilen vinç çeşitlerindendir. Tüm pergel vinçler; hareketi sağlayacak bir motor ve güç sistemine, çelik halat sargı makarasına, çelik halat ve bağlantı kancasına sahiptirler. Tüm sistemler, hareket kumandası ile organize bir biçimde çalışır.