<<  Monoray Vinçler >>
 

Monoray Vinç Nedir? Tek bir hareket yolundan imal edilmiş raylı vinç sisteminin adına monoray vinç denir. Raylı vinç sistemi bir düzlem içerisinde yük kaldırıp hareket ederler. Monoray vinçler rayları çelik konstrüksiyondan imal edilir. Vinçler, rayların bulunduğu düzlemde ileri geri ve yukarı aşağı olmak üzere 4 yönde, iki boyutlu hareket edebilirler.

Monoray vinçlerin Genel özellikleri Nelerdir? Kolayca montajı yapılabilen bu makinelerin bakımı da oldukça basittir. Modellere göre manyetik ve diskli frenler sayesinde hareket esnasındaki vincin yumuşak şekilde durma kabiliyeti vardır. Böylece emniyetli kaldırma ve taşıma sağlanır. Sessiz çalışır, gürültü yapmaz.

Ayrıca uzun ömürlü olması da en çok tercih edilen sebeplerindendir. Avrupa Birliği standartlarına uygun üretilen kaldırma makineleri arasındadır. Vinç kısımları, vince askılı kumanda ile kontrol edilir. Dilerseniz uzaktan kumanda da entegre edilebilir.

Monoray vinçlerin çalışma koşulları nelerdir? Bu vinçler hareket etmek için tek yollu bir raya ihtiyaç duyar. Motor çeşidine göre hız ve yüksek kaldırma mesafeleri değişkenlik gösterir. Elektrik motoruyla çalışır. Nemli ve yağışlı ortamlarının yanı sıra kimyasal ortamlarda da çalışabilir. Ayrıca yüksek sıcaklıkta -40 dereceye kadar soğuk ortamda görevini yerine getirebilir.

Monoray vinç çeşitleri nelerdir? 3 tip monoray vinç çeşidinden bahsedebiliriz. – Sabit halatlı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 160 -63.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 104 metre yüksekliğe kadar kaldırabilir. – Arabalı halatlı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 160- 20.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 60 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler. – Çift raylı arabalı monoray vinç: Yük taşıma kapasitesi 1.000- 63.000 kilogram arasındadır. Yükü 4,5 metreden 60 metre yüksekliğe kadar çıkabilirler.

Ayrıca alt raydan sabitlenmiş, bina çatısına kurulabilen monoray çeşitlerinde daha çok yükseklik sağlanabilir.

Monoray vinçler nerelerde kullanılır? Raylı vinç sistemleri büyük tonajlar kaldırabildiğinden çalışma sahaları da genellikle ağır sanayi bazında çalışan fabrikalar ve bunların depolarıdır. Tabii fabrikaların yanında döküm ocakları, maden ocakları, kazı çalışmaları, tersaneler, limanlar, silolar, antrepolar, tır tamirhaneleri de monoray vinç kullanan alanların başında gelir.