<<  Çift Kiriş Gezer Köprülü Vinç >>
 
                         

Köprülü Vinç Nedir? Ağır yükleri kaldırma, yükleme veya başka bir alana taşıma konusunda insan gücü doğal olarak yetersiz kalmaktadır. İşte bu gibi durumlarda tonlarca ağırlığın bir noktadan başka bir noktaya taşınmasında yardım alınabilecek en önemli araç vinçlerdir.

Kaldırılacak ağırlığa göre değişkenlik gösteriri. Vinçler kullanım alanlarına göre de farklı sınıflara ayrılabilir. Yüksek tonajlı ağırlıkları kaldırmak için dizayn edilmiş köprülü vinçler, depolardan limanlara kadar birçok alanda hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

Köprülü vinçler nasıl kullanılır? Genellikle orta büyüklükteki atölyelerde kullanılan köprülü vinçlerin en önemli parçası kiriştir. İki duvar arasında yer alan güçlü ve sağlam kirişler vincin hareket kabiliyetini etkilemektedir. Vinçler kendi aralarında, tek kirişli ve çift kirişli olmak üzere ikiye ayrılırlar. Çift kirişli vinçler tek kirişlilere göre daha ağır yüklerde kullanılır.

Bu ayrım, vinçlere daha fazla ağırlık eklenip eklenemeyeceğini gösterir. Köprülü vinçlerin her biri 150 tona kadar ağırlık taşıyabilir. Yüksek tavanlı atölyelerde kullanımı tercih edilen köprülü vinçlerin 10 tondan daha fazla yük kaldırması tavsiye edilmez. Özellikle, yükün uç kısımlarında bulunması hâlinde, köprünün yuvarlanma yolu üzerinde sıkışıp kalmaması için bu açıklık yeteri kadar büyük tutulmalıdır.

Bazı vinçlere akıllı özellikler yüklenmesi, vinçlere kullanım kolaylığı sağlar. Akıllı sistem ile donatılmış vinçleri kullanan operatörlerin verimliliği artar ve hatalar minimuma iner. Bu sistemler vinçlere bir dizi güvenliği önlemi aktarmış olur.

Köprülü vinçlerin özelliklerini de şöyle sıralayabiliriz. Yük tartma özelliği, Dakikada 20 metreye kadar kaldırma hızı, Dakikada 40 metreye kadar araba yürütme hızı, 800 kilogramdan 150 tona kadar ağırlık kaldırma, Öz ağırlıkları diğer vinçlere göre çok düşük olması, Tam dikey kaldırma özellikleri, Uzaktan kumanda veya kablolu kumanda seçenekleri, Motorlarındaki termik korumaları, Modüler bir yapıya sahip olduklarından kullanım ve montaj kolaylığı sağlamaları, Yüksek performansları sayesinde uzun yıllar kullanılabilmeleri